Tiskové zprávy

Tato sekce je určena pro novináře a promotéry našich koncertů.
V případě zájmu o aktuální fotografie v tiskové kvalitě, plakáty a další promo materiály pošlete žádost na e-mail stepanka.kubickova@kontraproduction.cz

7. prosince 2015

Dan Bárta představuje klip k Maratonice

Známý zpěvák Dan Bárta nemá zimu v oblibě, dokonce si nenašel ani zálibu v otužování. V sychravém listopadovém počasí se vysvlékl z košile kvůli natáčení svého nového videoklipu ke skladbě  Maratonika. Zbrusu nový klip k titulní písni platinové desky doprovází oznámení pražského koncertu v Divadle Archa. Ten proběhne 13. prosince a vyvrcholí právě představením nově natočeného videoklipu.

Illustratosphere s Danem Bártou v čele opatřila v promrzlých českých polích výrazným videoklipem skladbu Maratonika. Největší hvězdou klipu se stal majestátní orel skalní, ke kterému všichni včetně slavného zpěváka přistupovali s respektem. Není divu, že je orel erbovním zvířetem... „Jeho zobák se občas vyskytl velmi blízko mého bdělého oka, ale byl jsem upozorněn, že jeho hlavní zbraní jsou pařáty, prý má zobák uzpůsobený jinak než papouščí kleště nebo datlí dláto, takže jsem byl o trochu klidnější. Nejsem nijaký sekáč v manipulaci se zvířaty, takže se dodatečně omlouvám všemu sokolnictví i jejich ptactvu za ne úplně vodorovné předloktí. Ale čtyři kila živé váhy mne, slabého zpěváka, snad omlouvají“.

Režie minimalistického videoklipu Maratonika se chopil Zdeněk Suchý, kterého s Danem pojí již mnoholetá spolupráce. „Se Sucháčem dělám už spousty let, točil Slepej, mladej, mrtvej pro skupinu Alici, Život je jen náhoda pro Die El. Eleffant?! nebo Slim Jima pro Sexy Dancers nebo Pohodlnýho pro J. A. R. Jen v Illustratosféře jsme se ještě nepropojili. Takže až teď. A moc nám pomohla Monika Kristlová s produkcí“ dodává zpěvák s úsměvem na rtech.

Klip vznikl na počest patnáctileté spolupráce Dana Bárty a Illustratosphere. Hudebníci své dlouholeté soužití oslavují řadou koncertů v rámci podzimního turné s názvem První fiftýn. Česká část turné odstartovala 24. listopadu v Kulturním domě Plzeňka v Berouně a poslední koncert Dan Bárta s kapelou odehrají 19. prosince v Karlových Varech. 

23. listopadu 2015

 

S čerstvě platinovou deskou, deseti anděli a patnácti křížky vyráží Dan Bárta a Illustratosphere na výroční turné

 

V roce 2000 vydal Dan Bárta se skupinou Illustratosphere první desku. Z původně jednorázového projektu pak vznikla dnes už patnáct let trvající spolupráce předních českých muzikantů. Během této doby vydali další tři řadová alba a Dan Bárta se stal v hodnocení Akademie české populární hudby desetkrát zpěvákem roku. Hudební bilanci své dosavadní tvorby nyní Illustratosphere nabídne českému publiku na speciálním výročním turné První fiftýn, které startuje už zítra.

 Když jsme před patnácti lety začínali, nepočítali jsme s tím, že bychom stáli na startu nějakého dlouhodobého projektu. Prostě jsme byli plní představ, které jsme museli dostat ze sebe ven a zahrát je. Když se k Filipovi Jelínkovi, Mirkovi Chyškovi a ke mně přidal se svým triem Robert Balzar, ukázalo se, že to půjde. A čas ukázal, že Illustratosphere je životaschopný organismus. Měli jsme si, a po celých těch patnáct let si máme, co říct, jako muzikanti a tím pádem i jako lidé,“ říká Dan Bárta s úsměvem a dodává: „Tou nejsilnější předností Illustratosphere je, že bereme vážně to hraní samotné, řemeslo, okamžik vydání tónu. Kluci jsou zkrátka výborní muzikanti. Každý koncert je jedinečný, neopakovatelný jev.“

Za svůj debut získala Illustratosphere v roce 2000 ocenění Deska roku. I po patnácti letech ale zůstává skupina díky své originalitě a respektu k řemeslu ve středu tuzemské hudební scény a její poslední album Maratonika nedávno dosáhlo platinových prodejů. Na čtrnácti českých koncertech, které navazují na úspěšné slovenské turné, tak Dan Bárta a Illustratosphere nabídnou výběr svých nejvýznamnějších skladeb ze všech čtyřech vydaných alb.

Turné zahájí 24. listopadu v Berouně. Koncerty budou pokračovat v Rokycanech, Strakonicích, ve Štětí, Klatovech, Frýdku-Místku, Brně, Velkém Týnci, Příbrami, v Praze, Žďáru nad Sázavou, Chrudimi, Kolíně a Karlových Varech.

Dan Bártu doprovodí na turné Filip Jelínek (klávesy), Robert Balzar (kontrabas a baskytara), Miroslav Chyška (kytara) a Jiří Slavíček (bicí).

 

7.září 2015

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DAN BÁRTA & ILLUSTRATOSPHERE OSLAVUJÍ 15. VÝROČÍ SVÉ TVORBY A VYRÁŽÍ NA PODZIMNÍ TURNÉ

Podzimní turné s trefným názvem PRVNÍ FIFTÝN 2015 je oslavou patnáctileté spolupráce výjimečných hudebníků. Oblíbený zpěvák v doprovodu své kapely ILLUSTRATOSPHERE během rozsáhlého turné potěší fanoušky v Čechách i na Slovensku.  Vrcholem podzimní šňůry je koncert 13. prosince v Divadle Archa, během kterého bude představen nový videoklip. Během tohoto speciálního večera vystoupí společně s kapelou i další zajímaví hosté.

Turné je zároveň oslavou patnáctileté spolupráce Dana Bárty & Illustratosphere. První část hudebních zážitků v podání Dana a jeho skupiny se odehraje na Slovensku, vše bude zahájeno 30. září bratislavským koncertem. Postupně se skupina podívá ještě do dalších 8 slovenských měst.  Tuzemská série vystoupení odstartuje 24. listopadu koncertem v Berouně a dále zahrne Rokycany, Strakonice, Štětí, Klatovy, Frýdek-Místek, Brno, Velký Týnec, Příbram, Prahu, Žďár nad Sázavou, Chrudim, Kolín a Karlovy Vary.

Uznávaný a cenami ověnčený zpěvák v doprovodu neméně oceňovaných hudebníků (Filip Jelínek – klávesy a aranžmá, Robert Balzar – kontrabas a basa, Míra Chyška – kytara a Jiří Slavíček – bicí) během řady vystoupení zahraje, kromě písní z alba Maratonika, mnoho oblíbených songů ze starších desek. „Zkrátka co jiného než průřez tvorbou na oslavu patnáctiletí,“ doplňuje Bárta.

Patnáct let fungování není zrovna krátká doba. Jak to spolu muzikanti takovou řádku let vydrželi? „ Patnáct roků je patnáct roků, za tu dobu se naučíte pozorovat navzájem dost dobře na to, abyste dokázali odfiltrovat drobné násery a podkuřovat drobným radostem. A koneckonců, práce je to, co nás a lidi, co na nás chodí, spojuje, takže se máme pořád dobře,“ vypráví zpěvák s úsměvem.

Sehraná pětice muzikantů přinese jedinečný hudební zážitek. „Bude dobře být na šňůře, taková intenzivní služebka. Nic než písně, noty a přednesy se v podstatě neřeší. Kluci z techniky jsou na svých místech, našinec se nevyčerpává administrativou, ani nerozptyluje běžnodennostmi. Raději děláme v blocích, prostoročas se tak jako slije v takovou mimózu a bezčasí, našinec se pak líp soustředí. A koncentrovanému, tomu se to koncertuje!,“ uzavírá Bárta. 

 

26. února 2015

JARNÍ TURNÉ DANA BÁRTY & ILLUSTRATOSPHERE OKOŘENÍ KOMORNÍ FILHARMONIE

Dan Bárta po menší odmlce zase vyráží na turné po českých luzích a hájích. Jarní turné odstartuje již 4. března v Říčanech a skončí 15. dubna v pražském Švandově divadle. Mezitím charizmatický zpěvák se svoji kapelou Illustratosphere navštíví celkem sedmnáct měst po celé České republice. Nevšední, ale jistě velmi vítanou novinkou na tomto turné bude představení spolu s Komorní filharmonií Pardubice, které se uskuteční 12. března. Zažijte jedinečnou atmosféru hudební produkce držitele ocenění Zpěvák roku cen Akademie populární hudby a odneste si nevšední zážitek z hudby.

Sedmnáctka koncertů odstartuje 4. března v Říčanech a následovat budou Liberec, Dobruška, Pardubice, Písek, Mělník, Třinec, Olomouc, Vsetín, Znojmo, Rosice 
u Brna, Šumperk, Cheb, Ostrov, Domažlice, Plzeň a závěrečný koncert se uskuteční 15. dubna v Praze. Dan během vystoupení představí průřez celou svou tvorbou, zahraje novinky z aktuální úspěšného alba „Maratonika“, ale i starší písně v nových úpravách. V Evropě uznávaný zpěvák spolu se sestavou prvotřídních hudebníků (Filip Jelínek – klávesy a aranžmá, Robert Balzar – kontrabas a basa, Míra Chyška – kytara a Jiří Slavíček – bicí) předvedou famózní hudební zážitek, který okouzlí 
i nejnáročnější publikum! 

V rámci jarního turné dojde i na okořenění vystoupení v podobě spolupráce s Komorní filharmonií Pardubice. „Pozvali jsme ještě pianistu Jirku Levíčka, aby doplnil naše řady. Hrát s velkým tělesem je prostě pěkný, kvůli zvuku, barvě a vůbec, kvůli síle. Když se čtyřicet lidí rozhodně, že právě teď zabere...,“ uvedl Dan Bárta. 

A co dalšího pro fanoušky Dan Bárta chystá? „Samý hraní. A taky desky. Zkrátka spoustu novinek, hm, i když každej rok říkám to samý v tom smyslu, že chystáme hraní a desky. Co jinýho by taky muzikant měl chystat, že:-),“ uzavírá držitel deseti hudebních cen Anděl v kategorii mužský zpěv. 

 

28. listopadu 2014

PROSINCOVÉ KONCERTY DANA BÁRTY SE SKUPINOU ILLUSTRATOSPHERE SLIBUJÍ NEVŠEDNÍ HUDEBNÍ ZÁŽITEK

Chcete-li si v prosinci odpočinout od všudypřítomného předvánočního shonu a ponořit se na chvíli do světa geniální hudby charizmatického českého zpěváka a držitele mnoha hudebních ocenění, máte šanci. Úřadující Zpěvák roku cen Akademie populární hudby Dan Bárta vyráží se svou skupinou Illustratosphere na prosincové koncerty, během kterých zmapuje šest koutů České republiky. Jistě není nutno zmiňovat, že půjde o velmi nevšední hudební zážitek, jenž by vás neměl minout!

Šestice koncertů odstartuje 3. prosince v Sono Music Clubu v Brně, o den později zahraje v pardubické KD Hornovická. Na Mikuláše, tedy 5. 12., si můžete zpěváka poslechnout ve Vysokém Mýtě v M-Klubu. 14. prosince Bárta vystoupí v rámci festivalu Souznění v Ostravě. Předposlední zastávkou bude 18. 12. pražský Palác Akropolis a koncertní sérii završí 19. 12. v mladoboleslavském Škoda Muzeu.

Dan Bárta, který loni vydal album Maratonika, nevyjede do českých a moravských měst sám – doprovodí ho již tradičně jeho skupina Ilustratosphere. Jaké koncerty budou, mohou zatím fanoušci jen hádat. Neví to s nadsázkou ani sám svérázný zpěvák: „Když všecko dobře dopadne, dojde na věci, které jsme naživo dosud nehráli. A když to dopadne hůř, lidi rozhodně uslyší věci, které jsme hráli už dřív, ale takhle dobře ještě ne,“ směje se Bárta. „Přijďte a uvidíte sami, jak se to povede,“ dodává.

V rámci prosincových vystoupení dojde i na jeden klubový návrat. V legendárním pražském Paláci Akropolis si totiž Bárta s kapelou zahraje po delší době. „Myslím, že naposledy jsme tam křtili desku v roce 2008, takže tam budeme hrát asi po šesti letech. Navíc v rok staré aktuální sestavě kvintetu, který Akráč ještě nezažil. Docela se na to těším, mně se tam hrávalo vždycky dobře,“ říká zpěvák.

 

 A co chystá pro fanoušky Dan Bárta do nového roku? „Bude určitě nová deska J.A.R., ta je už skoro hotová. Pak bude nové trio i Ilustratosphera. Ale jestli to bude rok 2015 nebo 2016, vlastně ještě nevím. U posledních dvou zmiňovaných je teprve zoráno, uvidíme, jak to půjde. Většinou totiž platí, že na podzim a na jaře koncertujeme, v zimě a v létě se poflakujeme ...:-),“ uzavírá držitel deseti hudebních cen Anděl v kategorii mužský zpěv.